مجله پیشگامان

دامنه NFT چیست؟ همه آنچه باید در مورد دامنه های NFT و موارد استفاده بدانید.

دامنه nft چیست

در مورد دامنه های رمزنگاری NFT چه چیزهایی باید بدانید؟ از لحاظ تاریخی، دامنه ها با ارزش ترین قطعات اینترنت به عنوان املاک دیجیتال محسوب می شوند. اما همانطور که می بینیم، دامنه های وب 2.0 فراتر از نمایش وب سایت ها تکامل نیافته اند. خوشبختانه برای ما، فناوری بلاک چین که دامنه های NFT را تقویت می کند، فرصت های بی پایانی را در وب باز می کند. در ادامه  تفاوت یک دامنه NFT ، موارد استفاده از آن، و نحوه خرید آن را یاد میگیرید.

 

دامنه NFT چیست؟ همه آنچه باید در مورد دامنه های NFT و موارد استفاده بدانید

 

دامنه NFT یک دامنه منفرد توسط یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) است. آنها آدرس های کیف پول رمزنگاری هستند که به عنوان دامنه وب سایت نیز عمل می کنند.

دامنه ها در طول تاریخ  از ارزشمندترین قطعات میراث دیجیتال اینترنت بوده اند:

Business.com به قیمت 7.5 میلیون دلار در سال 1999 خریداری شد. و هشت سال بعد به قیمت 345 میلیون دلار به RH Donnelly فروخته شد.

LasVegas.com در سال 2005 به قیمت 90 میلیون دلار به یک آژانس مسافرتی لاس وگاس فروخته شد.

Voice.com در سال 2019 به مبلغ 30 میلیون دلار به سازنده ارز دیجیتال EOS  فروخته شد.

Crypto.com در سال 2018 خریداری شد.یک شرکت ویزا که در آن زمان با نام موناکو (MCO) شناخته می‌شد، به قیمت ۱۲ میلیون دلار آن را خریداری کرد.
اگر این اعداد شبهه ایجاد می کند، در نظر بگیرید که این شرکت ها دامنه را «خرید» نکرده اند، بلکه حقوق ثبت دامنه را «اجاره» کرده اند. زمانی که فناوری «مالک شدن»  دیجیتالی به وجود آمد، توکن‌سازی دامنه اجتناب‌ناپذیر بود.

 

دامنه های NFT

دامنه NFT در قالب یک قرارداد هوشمند فهرست شده در یک بلاک چین عمومی وجود دارد. دامنه های NFT اغلب شامل پسوندهای جدید برای دامنه های خود می شوند. مانند nft یا .crypto، و در بلاک چین ها فهرست شده اند. مانند Ethereum و Polygon.

شکل اصلی میزبانی این دامنه ها در یک کیف پول رمزنگاری مانند Metamask توسط مالک در کیف پول ذخیره می شود. و به عنوان صاحب کیف پول میزبان آن دامنه است. کسی قادر به تصاحب و شناسایی مالک آن دامنه نیست این مهمترین ویژگی این دامنه هاست.

مزایا این است که هرکسی که دامنه NFT را ثبت می‌کند، مالک آن برای مادام العمر است، بدون پرداخت هزینه ماهانه یا سالانه. به عنوان یک مالک، این به شما مالکیت کامل یک دامنه را می دهد.

 

مزایای اصلی داشتن دامنه NFT عبارتند از:

 

هیچ کس نمی تواند این دامنه را از شما بگیرد.
می توانید از آن برای ایجاد وب سایت استفاده کنید.
شما می توانید بدون درخواست اجازه برای همه افراد برنامه پخش کنید.
و شما کنترل کاملی بر روی اتفاقات در این دامنه و نحوه مدیریت آن دارید.

 

چرا دامنه NFT بسیار مفید است

 

1 – آدرس های ارزهای دیجیتال را با دامنه های NFT ساده کنید
BTC، ETH، LTC، و بیش از 275 ارز دیجیتال دیگر را به دامنه NFT خود متصل کنید.

2- با دامنه خود وارد شوید
یک نام کاربری واحد و آسان برای به خاطر سپردن در وب غیرمتمرکز

3 – مالک دامنه برای مادام العمر باشید
بدون هزینه تمدید

4-ایجاد محتوا

دامنه های NFT به نویسندگان محتوا کمک می کند تا کنترل و مالکیت هویت دیجیتالی خود را دوباره به دست آورند. به جای تکیه بر بستر رسانه های اجتماعی برای میزبانی محتوا، می توانید از فناوری بلاک چین برای میزبانی محتوای دیجیتال در وب توزیع شده استفاده کنید.

برای سازندگان محتوا، این بدان معناست که آنها تنها کسانی هستند که می توانند محتوای خود را تغییر دهند یا حذف کنند. بنابراین، سیستم عامل های متمرکز مانند فیس بوک، اینستاگرام یا توییتر نمی توانند محتوای شما را حذف کنند یا حساب های شما را خاتمه دهند.

علاوه بر این، سازندگانی که محتوای خود را در دامنه NFT میزبانی می کنند، داده ها و تجزیه و تحلیل خود را دارند. در نتیجه، ممکن است شرکت‌های فناوری  برای دسترسی به داده‌های کاربر هزینه کنند.

وب سایت های حرفه ای

شرکت‌ها می‌توانند میزبانی وب‌سایت‌های خود را در دامنه‌های NFT به جای وب‌سایت‌های سنتی مانند تولیدکنندگان محتوا آغاز کنند. علاوه بر این، این می تواند بسیاری از مشکلاتی را که مشاغل آنلاین ممکن است با آن مواجه شوند، کاهش دهد، از جمله:

موسیقی
از زمان پیدایش اینترنت، نوازندگان برای محافظت از مالکیت معنوی خود تلاش کردند. این یک بستر مستقل برای موسیقیدانان فراهم می کند تا آثار خود را بدون دخالت اشخاص ثالث منتشر کنند. آنها می توانند با استفاده از دامنه های NFT، صدور NFT های صوتی و برقراری ارتباط مستقیم با طرفداران، مالکیت موسیقی خود را دوباره به دست آورند.

هنر
هنرمندان با دیجیتالی کردن هنر خود می توانند نام بیشتری پیدا کنند و خود را از سایر هنرمندان متمایز کنند. دامنه های NFT به هنرمندان امکان نمایش، حراج و فروش آثار خود را در یک مکان می دهند. علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند پرداخت‌های مرتبط با خود را دریافت کنند، که تجربه‌ای بی‌نظیر را هم برای هنرمندان و هم برای خریداران فراهم می‌کند.

بنابراین، ممکن است در آینده استفاده از ادغام VR(واقعیت مجازی ) برای نمایش هنر در موزه‌ها و گالری‌های مجازی رایج شود.

انجمن ها
نام دامنه NFT می تواند به بازتعریف نحوه تعامل مشتریان با یکدیگر در گروه ها و تابلوهای مجازی کمک کند.، انجمن‌ها و هیئت‌ها می‌توانند از بحث‌های غیرمستقیم و فراگیر در یک صفحه وب غیرمتمرکز بدون سانسور شدید استفاده کنند.

 

چگونه دامنه NFT بخریم؟

 

مرحله 1: به بازار دامنه NFT بروید
مانند خرید یک دامنه سنتی، شما باید به یک وب سایت دسترسی داشته باشید.

 

Unstoppable Domains، یکی  از ارائه دهندگان دامنه های nft است که میتوانید دامنه خود را از آنجا خریداری کنید.

 

unstoppable Domains یکی  از ارائه دهندگان دامنه های nft

اگر میخواهید دامنه خود را بر روی شبکه اتریوم خریداری کنید به سایت ENS.Domins بروید.

چگونه دامنه NFT بخریم

اگر میخواهید دامنه خود را بر روی شبکه سولانا sol ثبت کنید از وبسایت naming.bonfida استفاده کنید.

خرید دامنه nftشبکه سولانا

در Trust Domains می توانید گزینه هایی مانند .defi یا bnb را انتخاب کنید.

بازار دامنه NFT

 

مرحله 2: پسوند دلخواه خود را انتخاب کنید
بازار دامنه NFT انواع پسوندها مانند .crypto، .dao یا .nft را نمایش می دهد.

مرحله 3: پرداخت را انجام دهید
در سایت هایی که برای خرید دامنه Nft معرفی کردیم شما باید برای پرداخت از ارز دیجیتال استفاده کنید.پس از اینکه کیف پول خود را شارژ کردید میتوانید با اتصال کیف پول به پلتفرم دامنه خود را خرید کنید.

نام دامنه و کاربرد آنها چیست؟ – راهنمای سریع

 

 چرا دامنه NFT ها تجارت بزرگی هستند

دامنه‌های NFT ارزهای دیجیتال، هویت دیجیتال و زیرساخت‌های اینترنتی را به گونه‌ای ترکیب می‌کنند که می‌تواند موج آغازین عصر  جدید اینترنت باشد.

برای اولین بار، دامنه های غیرمتمرکز می توانند به عنوان آدرس کیف پول با زیرساخت مالی غیرمتمرکز منحصر به فرد عمل کنند.

 

با این حال، NFT های دامنه ، بدون خطر نیستند
مانند همه حوزه‌های رمزارزها و توکن‌ها، NFT‌ها به اقدامات احتیاطی بیشتری نیاز دارند. که در دامنه های متمرکز مورد نیاز نیست. در واقع، اگر اقدامات امنیتی پیشگیرانه انجام ندهید، یک هکر با تجربه می تواند به راحتی به حساب دامنه های Google شما نفوذ کند و دامنه های شما را بدزدد، مانند مواردی مانند ENS یا Unstoppable Domains. با این حال، هنگامی که یک رمز به سرقت رفته است. منبع شما برای بازیابی آن اساساً صفر است.

 

از یک طرف، اکثر مرورگرهای محبوب مانند Google Chrome از دامنه هایی مانند .crypto یا .zil پشتیبانی نمی کنند زیرا آنها غیر استاندارد هستند. چرا؟ افرادی که ICANN را اجرا می کنند لزوماً تشویق نمی شوند که از دامنه هایی مانند .crypto یا .zil پشتیبانی کنند زیرا آنها سهمی از فروش را از دامنه های سنتی web-2 مانند .com یا .org دریافت می کنند.

مرورگرهای جدید سازگار با رمزگذاری مانند پشتیبانی Brave هنوز مراحل زیادی برای پیشرفت در این حوزه دارد.

«اینترنت غیرمتمرکز» شامل اختراع مجدد، یا حداقل بازاندیشی، انواع قطعات مدولار است که ادغام پروتکل‌های به هم پیوسته و نرم‌افزارهایی را که ما آن را اینترنت می‌نامیم، تشکیل می‌دهند – و NFT‌های دامنه تنها یک تکه از این پازل هستند.

پیشگامان-کسب و کارت رو آنلاین کن 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *